IŠ LIETUVOS ŠAŠKIŲ ISTORIJOS.
NUOTRAUKOS IŠ ZIGMO MONTVILOS KOLEKCIJOS
1. Nuotraukos
18 nuotraukų iš Zigmo Montvilos kolekcijos galite žiūrėti čia:
http://picasaweb.google.lt/AlgimantasKa ... jitZ7WpgE#
2. Nuotraukų aprašymas
2.1. Šias nuotraukas iš savo kolekcijos 2009 metų lapkričio mėn. pabaigoje man tradiciniu paštu atsiuntė Zigmas Montvila (Marijampolė). Su prierašu, kad aš jas galiu naudoti savo nuožiūra. Vieną kitą nuotrauką iš šio rinkinėlio aš paskelbsiu jau „Šaškių kaleidoskopas“ Nr.18 (numatomas išleidimo laikas – 2010 metų ruduo), kai kurias kitas, galbūt, išspausdinsiu vėliau. Bet, aišku, ne visos jos paklius į „popierinę spaudą“, todėl nusprendžiau visas jas paskelbti tokiu būdu.
2.2. Visos nuotraukos, išskyrus Nr.18, nespalvotos. Su apvadais: aš jų neapkarpiau, išlaikydamas autentiką (kai kurios kreivokos, tokios ir matosi publikacijoje). Antroje nuotraukų pusėje yra įvairių užrašų, tačiau nei ant vienos nuotraukos nėra pažymėti nuotraukos padarymo metai.
2.3. Nuotraukos Nr.1 – Nr.8:
2.3.1. Antroje nuotraukų pusėje ‚antspaudinis“ užrašas: „Фотокореспондент Ю.И.Шапиро. г.Вильнюс. Тел.№2-00-41». Nuotraukos Nr.1 antroje pusėje yra ranka darytas užrašas: "Ožinskis – ž.ū. ministras“.
Aišku, kad beveik visos nuotraukos yra iš įvairių metų Lietuvos TSR čempionatų.
2.3.2. Remdamasis savo turimais Lietuvos TSR čempionatų dalyvių sąrašais (juos galima rasti A.Bertašiaus publikacijose įvairiuose „Šaškių kaleidoskopas“ numeriuose), darau prielaidą, kad nuotraukos Nr.1 – Nr.4 yra darytos 1952 metais III Lietuvos TSR paprastųjų (rusiškų) šaškių čempionate. Kėdainietis Knatavičius dalyvavo vieninteliame Lietuvos čempionate – būtent, tame (liko paskutinėje, 14 vietoje. Tame čempionate 1 - 3 vietas pasidalijo Riabovas, Ožinskis ir Viliūnas, papildomame mače – turnyre nugalėjo Riabovas, antras liko Ožinskis, trečias – Viliūnas).
2.3.3. Nuotraukos Nr.6 – Nr.8 – jau iš kitų varžybų, nes ant stalelių yra vėliavėlės. Manyčiau, kad tai sporto draugijų vėliavėlės. Remdamasis jau minėtu šaltiniu darau prielaidą, kad nuotraukos Nr.6 – 8 yra iš 1953 metais įvykusio III Lietuvos TSR paprastųjų (rusiškų) šaškių čempionato. Iš pradžių maniau, kad tai nuotraukos iš 1953 metais įvykusio 4 miestų turnyro (Kaunas, Vilnius, Šiauliai, Panevėžys – jie galutinėje turnyrinėje lentelėje išsirikiavo būtent taip), bet suabejojau, kad tais laikais miestai turėjo savo vėliavėles (beje, A.Bertašiaus publikacijose kaunietis Venskūnas visur įvardijamas kaip Venckūnas - labiau esu linkęs tikėti pastaruoju variantu, galbūt, suklysta užrašant pavardę ant lentelės). Galutinai šią versiją „sunaikino“ užrašas nuotraukoje Nr.7 („Kaunas – Kaunas“).
2.3.4. Daugiausiai neaiškumų su nuotrauka Nr.5, nes nei Pociaus, nei Paulausko nėra Lietuvos TSR čempionatų dalyvių sąrašuose. Darau prielaidą, kad tai nuotrauka iš vienų iš pirmųjų Lietuvos TSR paprastųjų (rusiškų) šaškių kaimo pirmenybių (taip tuo metu vadinosi tos varžybos). Pirmosios Lietuvos TSR paprastųjų (rusiškų) šaškių kaimo pirmenybės įvyko 1951 metais (nugalėjo A.Muraška iš Ukmergės rajono), apie 1952 metų tokias varžybas informacijos nėra, 1953 metų tokios varžybos vėl žinomos (nugalėjo J.Baliuka iš Anykščių rajono). Darau prielaidą, kad tai 1951 – 1953 metų nuotrauka.
2.3.5. Zigmas Montvila viename iš savo savo el.laiškų man rašė, kad Ožinskis buvo Lietuvos TSR žemės ūkio ministru, Kaganas – žinomu advokatu, Pilatas – buhalteriu, Podzerskis (jo nuotraukos šiame rinkinėlyje nėra) – TSRS Armijos majoru. To negaliu nei patvirtinti, nei paneigti – papildomos informacijos apie tai neturiu.
2.4. Nuotraukos Nr.9 – 18:
2.4.1. Nuotraukose Nr.9 – 18 antrose pusėse įvardinta, kas užfiksuota tose nuotraukose. Publikacijoje, prie nuotraukų, tuo remdamasis aš padariau atitinkamus užrašus. Identifikuoti šių nuotraukų padarymo metus neturiu galimybių, išskyrus nuotrauką Nr.18: J.Jankūnas su čempionato metu sulaužyta ranka pasaulio kadetų „100“ čempionu tapo 1998 metais Italijoje.
2.4.2. Šiose nuotraukose užfiksuotas Lietuvos šaškių sporto žvaigždynas. Meistrai D.Labuckas (iš kažkur girdėjau, kad šis kaunietis – žinomos aktorės sūnus), D.Baranauskas, J.Stankevičius, E.Slavinskas, G.Leibovičius, A.Dambrauskas (beje, nežinau, ar jis sporto meistras), J.Jankūnas, didmeistriai L.Travina, E.Bužinskij – „aukso raidėmis“ įrašyti į Lietuvos šaškių istoriją. V.Kirkus – buvęs Respublikino šachmatų – šaškių klubo direktorius (analogija dabartiniam KKSD skyriaus viršininkui). Jau nekalbu apie J.Kulikauską ir J.Šaus – šių žmonių veikla ir nuopelnai Lietuvos šaškėms verti atskirų monografijų. Kai kurių iš jų jau nebėra gyvųjų tarpe. Džiaugiuosi, kad beveik su visais iš jų yra tekę pabendrauti, juos pažinojau (išskyrus J.Stankevičių, A.Dambrauską, J.Jankūną).
3. Trumpai apie Zigmą Montvilą (šaltinis – „Kas yra kas Lietuvoje 1997/1998 metais“. Vilnius. Neolitas.1998. Taip pat pridedu savo įspūdžius apie jį). 1946 metų gimimo. Tikras šaškių fanatikas (gerąją to žodžio prasme). Jeigu neklystu – kandidatas į meistrus (64). Turi dvi dukras. 1971 metais baigė Kauno medicinos institutą, 1977 – 1980 mokėsi Vilniaus universiteto aspirantūroje. Vienas iš ultragarsinės diagnostikos Lietuvoje pradininkų. Dirbo Druskininkų sanatorijose, Eksperimentinės ir klinikinės medicinos MTI, įvairiose Vilniaus ligoninėse, šiuo metu gyvena Marijampolėje. Apie 100 mokslinių straipsnių, tame tarpe išspausdintų ir tarptautiniuose žurnaluose, autorius. Skaitė mokslinius pranešimus Rusijoje, Vokietijoje, kt., stažavosi Vokietijoje.
Algimantas Kačiuška
Šiauliai. 2010-01-31.
P.s. Prie nuotraukos Nr.12 užrašas tiksliau turėtų atrodyti "E.Slavinskas - J.Kulikauskas", nes baltosiomis šaškėmis žaidžia E.Slavinskas. Neberandu, kaip jį ištaisyti.