Bibliografija, bibliofilija, knygotyra. Šaškės, kt.

Moderator: aleksej

Bibliografija, bibliofilija, knygotyra. Šaškės, kt.

Postby Algimantas » Fri 2012 Jan 20, 15:47

Bibliografija:
1. Knygų ir kitų spaudinių registravimo, aprašymo ir sisteminimo teorija ir praktika.
2. Knygų ir kitų spaudinių ar straipsnių sąrašas arba katalogas.
Bibliofilija:
Kultūrinė veikla žinioms apie knygą kaupti ir sisteminti kryptingai kuriant asmeninę biblioteką.
Knygotyra:
Spec. mokslas apie knygas, jų istoriją.

Siūlau šiame Forumo skyrelyje rašyti bibliografijos, bibliofilijos ir knygotyros klausimais, liečiančiais šaškes, gal dar kiek ir kitą literatūrą (pvz. šachmatus ar kitus intelektualius/protinius žaidimus). Nemaišyti su šio Forumo sk. "Parduodama literatūra" (Forumo dalis "Šaškių naujienos") - ten jau kita specifika.

Šią temą atidariau ne "dėl teorijos".
Gal kam įdomu:
Lietuvos aklųjų bibliotekoje (bibliotekos tinklalpis http://labiblioteka.lt/) yra šios 3 Lietuvoje išleistos knygos apie šaškes Brailio raštu atitinkamai lietuviškai ir rusiškai (matyt, tai visos Lietuvoje Brailio raštu išleistos knygos nuo 1940 metų iki dabar. Šią informacią gavau oficialiai iš minėtos bibliotekos):
Kulikauskas J. Šaškių kombinacijos. - Vilnius: LAD leidykla,1973
Снятков А Лучшие шашечные партии С.Ингауните .- Вильнюс , ЛОС , 1984
Снятков А Лучшие партии Всесоюзного первенства по русским шашкам среди незрячих женщин . - Вильнюс , ЛОС, 1982
Jeigu kam įdomu, Lietuvos aklųjų bibliotekoje Brailio raštu lietuviškai yra 2 knygos (rusiškai - nėra) šachmatų tema:
Kapablanka Ch.R. Šachmatų vadovėlis. - Vilnius: LAD leidykla,1982
Mikėnas V. Šachmatai: teorija ir praktika. - Vilnius: LAD leidykla,1972
LAD - tai Lietuvos aklųjų draugija.

Dabar - svarbiausia, kodėl rašau šį "postą". Kadangi truputį talkinu, manau, visiems žinomam šachmatų ir šaškių bibliografui (vienam iš žinomiausių pasaulyje) bibliofilui ir knygotyrininkui David Nudelman (JAV), nuolat išleidžiančiam ta tema leidinėlius (arba juos papildančiam), klausimas:
Gal kas žinote leidinius Brailio raštu lietuviškai, išleistus Lietuvoje šachmatų tema (šaškių, manau, nėra) iki 1940 metų (beje, jeigu kam įdomu, Brailio abėcėlė lietuvių kalbai buvo pritaikyta 1927 metais, pirmoji lietuviška knyga Brailio raštu buvo išleista Kaune 1928 metais. Pvz. jakutai Brailio abėcėlę savo kalbai pritaikė tik 1995 metais)?
Algimantas Kačiuška
Algimantas
 
Posts: 1436
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

Re: Bibliografija, bibliofilija, knygotyra. Šaškės, kt.

Postby Algimantas » Thu 2012 Feb 09, 0:12

Malonus netikėtumas. Gal mano toliau minimi faktai buvo nežinomi ne tik man, bet ir kitiems mūsų šalies šaškių mėgėjams.
Prieš keletą dienų iš David Nudelman (JAV. Apie jį jau užsiminiau praėjusiame savo tekstelyje čia) gavau 2 egz. (vieną jau išsiunčiau Lietuvos aklųjų bibliotekai) jo leidinio Шахматы и шашки. Библиографический указатель изданий для незрящих и слабовидящих. Чикаго, 2010. Tai neregiams ir silpnaregiams skirtų leidinių, išleistų TSRS ir Rusijoje iki 2010 metų sąrašas (jo papildyme bus ir buvusios TSRS respublikose po 1991 metų išleisti tokie leidiniai).
Ten palyginti nedaug leidinių apie šimtalanges šaškes (pagrindinė masė - rusiškų šaškių). Tuo buvo maloniau tarp kitų, skirtų šimtalangėms šaškėms, aptikti du leidinius:
Шаус, Я.Л. Школа игры в международные шашки (Шрифт Брайля). М.: Просвещение, 1983. - 3 кн.
Бужинский, Э.Э.,Шаус Я.Л. Теория и практика международных шашек (Шрифт Брайля). М.: Просвещение, 1987. - 6 кн.
Paaiškinimas: Viena įprasta knyga, ją leidžiant Brailio šriftu, virsta keliomis knygomis.
Išties malonu sužinoti, kad šios dvi puikios ir daugeliui gerai žinomos knygos yra išleistos ir Brailio raštu. Tai dar vienas jų kokybės įverinimas.
Algimantas Kačiuška
Algimantas
 
Posts: 1436
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

Re: Bibliografija, bibliofilija, knygotyra. Šaškės, kt.

Postby edvard » Thu 2012 Feb 09, 23:32

Nežinojau..... :( Gal man irgi priklause koks nors honoraras, kaip vienam iš autoriu?? :roll: Gal galečiau ji dabar gauti , jau su DIDELIAIS procentais :shock:
edvard
 
Posts: 3625
Joined: Fri 2008 May 09, 9:59
Location: vilnius

Re: Bibliografija, bibliofilija, knygotyra. Šaškės, kt.

Postby Algimantas » Fri 2012 Feb 10, 12:18

edvard wrote:Nežinojau..... :( Gal man irgi priklause koks nors honoraras, kaip vienam iš autoriu?? :roll: Gal galečiau ji dabar gauti , jau su DIDELIAIS procentais :shock:

Čia tai bent :roll: !
Honoraro, aišku, jau negausite, bet vis dėlto apėmė šioks toks pasitenkinimas, kad...kartais ne be reikalo rašau :oops: .
Algimantas
 
Posts: 1436
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

Re: Bibliografija, bibliofilija, knygotyra. Šaškės, kt.

Postby Algimantas » Thu 2012 Feb 16, 15:44

edvard wrote:Nežinojau..... :( Gal man irgi priklause koks nors honoraras, kaip vienam iš autoriu?? :roll: Gal galečiau ji dabar gauti , jau su DIDELIAIS procentais :shock:

Edvardai,
David Nudelman paaiškino, kad jam "в Всесоюзном Обществе Слепых" (atrodo, pavadinimas nepakitęs) paaiškino, jog TSRS buvo įstatymas, kad Brailio šriftu perleidžiant jau anksčiau išleistas knygas (įprastu šriftu), autoriaus sutikimas nebuvo būtinas ir honoraras nebuvo mokamas.
Tai jis išsiaiškino jau anksčiau, mat D.Nudelman be "Jūsų atvejo" jau žinomi dar 2 atvejai, kai autoriai apie jų knygų išleidimą TSRS laikais Brailio šriftu sužinojo būtent iš D.Nudelman : E.Gik (Е.Гик) - labai žinomas šachmatų knygų autorius (jis apie tai sužinojo viešėdamas pas D.Nudelman JAV) ir A.Zlobinskij (А.Злобинский) - iš D.Nudelman bibliografinių rodyklių/sąrašų (knygų).
Algimantas Kačiuška
Algimantas
 
Posts: 1436
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

Re: Bibliografija, bibliofilija, knygotyra. Šaškės, kt.

Postby edvard » Thu 2012 Feb 16, 21:30

Ačių,Algimantai......taip aš ir galvojau, kad niekada nepraturtesiu.... :cry:
Tarp kitko 1985 m .gavom su J.Šausų už 90 tukst.ekz. išlestą knyga.....1800 rub. Man-600rub :roll: (gal 2,5 men.atlyginimas mano tada buvo :roll: .......)...o J.Šausui -1200rub. :|
edvard
 
Posts: 3625
Joined: Fri 2008 May 09, 9:59
Location: vilnius


Return to Ne į temą

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 2 guests