Iš Lietuvos šaškių istorijos

Moderator: aleksej

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 15:38

Mano nuomone, šaškių istorijos skiltis neturėtų būti puslapyje
"Ne į temą".

Todėl siūlyčiau, Algimantai, kitą kartą atidžiau parinkite skyrius..
ir nerašykite kitą kartą šaškių istorijos į "Ne į temą"..

Tuojau paimsiu 1941 vasario 5 d. laikraštį ir nuskenuosiu, kas reikalinga.
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 15:55

Laikraščio pirmasis puslapis:

Image


Straipsnis:
Image
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 16:03

Vadinasi, pagal Mikėną, Šmuilovičius Lietuvos (LTSR)
čempionate užėmė 1 vietą.

O tai yra, kad jis gali būti vadinamas
pirmuoju Lietuvos čempionu.

Šio laikraščio metai (1941) įrodo, kad Lietuvos čempionatas 1950 metais nebuvo pirmasis..
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 16:29

Tokiais klausimais, gal geriau būtų kreiptis į statistikus.

Todėl teko pakalbėti su Algimantu Bertašiumi.

Anot jo, tai negalėjo būti Lietuvos čempionatas, nes tai nėra
aprašyta tų laikų Lietuvos laikraščiuose.

Kitądien A.Bertašius pranešė, kad rado tų laikų laikraštyje "Raudonasis sportas" straipsnį.
Jame paminėtas šaškių turnyras Kaune - straipsnis vadinosi "Pirmasis
šaškių turnyras". Turnyrą laimėjo Šmujalavičius.

Data sutampa..

Anot A. Bertašiaus, Mikėnas, turbūt, "paaukštino Kauno turnyrą"
iki Lietuvos čempionato (šis laikraštis buvo leidžiamas Rusijoje, gal norėta parodyti, kad tais laikais ir Lietuvoje čempionatai rengiami ar pan.)

Todėl, Algimantai, ir klausiau Žilvino, ar jis žino, kas pirmasis Lietuvos čempionas.. (nes man tai buvo abejonės dėl 1950 metų)

Kaip iš tiesų buvo, galėtų tik buvę to turnyro žaidėjai, dalyviai pasakyti, kurių, turbūt, jau ir nėra..
Last edited by Kauno_zinios on Mon 2009 Mar 09, 19:38, edited 2 times in total.
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Algimantas » Sat 2009 Mar 07, 16:30

Labai įdomi ir vertinga informacija, ačiū. Dar spėsiu pagarsinti ir "Šaškių kaleidoskopas" Nr.17 (išeis š.m. balandžio pabaigoje), kuris, beje, skaitomas ne tik Lietuvoje, bet patenka dar į porą dešimčių šalių.
Šiaip, matyt, taip ir yra, pirmasis Lietuvos čempionatas - 1941 m. Bet, kaip įprasta tokiais atvejais, būtų gerai dar patvirtinti ir iš antro, kito šaltinio, truputį keista, kad Lietuvos sporto statistikas Nr.1 A.Bertašius, "iškinisęs" visą periodiką, Lietuvos periodikoje to fakto nerado (šis šaltinis - Maskvos). Galbūt šis turnyras vis dėlto neturėjo Lietuvos TSR čempionato statuso? Aš susisieksiu su Algimantu Bertašiu, gal jis ką galės pakomentuoti, gal ką žino. Asmeniškai vis dėlto manu, kad ši informacija (V.Mikėnas nesąmonių nerašinėtų) tiksli.
Algimantas Kačiuška
Nepriimu pretenzijų, kad "rašau ne ten". Rašau temoje "Iš Lietuvos šaškių istorijos". Kas blogai? Ši tema yra Forumo dalyje "Ne į temą", bet, jeigu žvilgterėsite, tai toje dalyje apie pusę temų apie šaškes, tai tos temos, kurios nelabai tinka prie kitų Forumo dalių.
Last edited by Algimantas on Sat 2009 Mar 07, 22:37, edited 1 time in total.
Algimantas
 
Posts: 1438
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 16:34

Bertašius paminėjo, kad laikraštyje buvo išvardinti 5 prizininkai, ir kiek
surinko taškų.
Namie turiu tą informaciją. Jei reikia, galiu ir ją parašyti.
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Algimantas » Sat 2009 Mar 07, 16:48

Savo paskutinįjį tekstuką įdėjau nematydamas kito autoriaus paskutiniojo - skirtumas 1 minutė.
Ačiū, kad pasitarėte su Algimantu Bertašiumi.
Kaip tokiais atvejais sakoma, klausimas lieka šiek tiek atviras, bet po A.Bertašiaus paaiškinimų vis dėlto tektų manyti (kaip sakoma, "darbinė hipotezė", kuri gali kisti), kad tai (1941 metais) nebuvo Lietuvos čempionatas. Dar vienas argumentas: 1950 metų Lietuvos čempionatas, kaip pirmasis, nurodomas ir dar iki A.Bertašiaus publikacijų išleistose enciklopedijose ir žinynuose. Ten informacija, manau, buvo imama ne iš periodikos, bet iš Kūno kultūros ir sporto departamento (aišku, jo pavadinimas tuomet, tarybiniais laikais, buvo kiek kitoks). Valstybinės struktūros tikrai, jeigu būtų galimybė, būtų nurodžiusios, kad pirmasis Lietuvos TSR šaškių čempionatas "naujosios tarybų valdžios dėka" įvyko dar 1941 metais. Be to, tarybiniais laikais, reikia pripažinti, faktinė medžiaga enciklopedijose ir žinynuose (atskiriant nuo ideologinio "apvalkalo") buvo gana tiksli, kruopščiai tikslinama (ko nepaskysi apie kai kuriuos dabar išleidžiamus informacinius leidinius).
Šiokia tokia publikacija tuo klausimu biuletenyje "Šaškių kaleidoskopas" vistiek bus, nes atrastas faktas labai įdomus. Atleiskite, bet aš savo gėdai nežinau, kas slepiasi po "Kauno_zinios". jeigu galite parašykite, šį kolegą reikia labai ir labai pagirti ir tai bus padaryta minėtame leidinyje.
Algimantas Kačiuška
P.s. Turnyro statusą galėjo "paaukštinti" net ne V.Mikėnas (džiaugiuosi, kad gyvenime teko laimė šiek tiek bendrauti su šiuo legendiniu žmogumi), bet ir šio specializuoto Maskvos leidinio redakcija, tokie redakciniai "taisymai", deja, buvo ir yra įprasti.
Last edited by Algimantas on Sat 2009 Mar 07, 19:12, edited 1 time in total.
Algimantas
 
Posts: 1438
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 16:53

Kauno_zinios - Emilijus Jurkynas
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 17:00

Aš galiu pasakyti, kad "Šaškių kaleidoskopas" labai įdomus leidinys.

Dėkui, Algimantai, kad jį leidžiate.
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Algimantas » Sat 2009 Mar 07, 17:01

Ačiū.
Kaip honoraras už atrastą įdomų faktą - Jums pavasarį nemokamai bus atsiųstas "Šaškių kaleidoskopas" Nr. 17 (Jūsų pašo adresą, manau, sužinosiu iš kolegų).
Jums leidus, šią Jūsų informaciją apiforminsiu kaip nedidelį straipsniuką. Jeigu galite, poros dienų laikotarpyje pateikite ir kitų žmonių, patekusių į pirmąjį penketuką, pavardes. Tai irgi paminėsiu. Iš anksto ačiū.
Algimantas Kačiuška
Algimantas
 
Posts: 1438
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 17:10

Jums duomenis asmenine žinute (pranešimu) nusiunčiau.
Dar kartą norėčiau padėkoti!!!
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Kauno_zinios » Sat 2009 Mar 07, 17:20

Šiame rusiškame laikraštyje dar yra straipsnis,
kaip pagauti priešininko damą, kai mes turime tris damas (aišku, vieną damą didžiajame kelyje).
Bet ne Petrovo trikampiu, o kitu būdu.

Manau, "Šaškių kaleidoskopo" skaitytojams būtų įdomu tai pamatyti.
Jei reikėtų, galiu atsiųsti per el. paštą.
User avatar
Kauno_zinios
 
Posts: 4285
Joined: Fri 2007 Nov 16, 17:33
Location: Kaunas

Postby Algimantas » Sat 2009 Mar 07, 17:40

Gerb.Emilijau,
Asmeninę informaciją gavau, ačiū.
Spausdinamą tekstą suderinsiu su Jumis (2 - 3 dienų laikotarpyje).
Deja, jokios kitos papildomos medžiagos iš emės į šį "Šaškių kaleidoskopas" numerį jau nebepriimu, dabar jau tik baigiu redaguoti, baigiu ruošti vieną kitą būtiną tradicinį skyrelį ar anksčiau spausdinamų straipsnių tęsinį. Aišku, tokiems įdomiems faktams, kaip Jūsų "iškapstytas", vietos dar atrandu.
O Jūsų minimas kitas damos pagavimo kelias - deja, visiškai ne to mano leidinio specifika...
Algimantas Kačiuška
Algimantas
 
Posts: 1438
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

Postby trashmaster » Sat 2009 Mar 07, 22:04

Pone Algimantai o kokiu tirazu leisite saskiu kaleidoskopa? Jei imanoma visai noreciau pats nusipirkt :)
trashmaster
 
Posts: 293
Joined: Fri 2008 Feb 01, 22:46
Location: Vilnius

Postby Algimantas » Sat 2009 Mar 07, 22:47

Aš joks ponas, bet jeigu tai tik Jums įprastas mandagumo kreipinys (ir aš jį dažnokai naudoju) - tada gerai.
Nr.17 leisiu, kaip ir kitus numerius, 200 egz. tiražu, kas norės, galės įsigyti.
Kai Nr.17 išeis ( maždaug š.m. balandžio pabaigoje. Ankstesniame savo poste šiandien aš padariau grubų apsirikimą - žioptelėjau, dabar ištaisiau. Aš jį spaudai parengsiu kovo viduryje, labai uždelsiau - bet dabar jau tikrai baiginėju - bet maketavimas, išspausdinimas užtruks dar apie pusantro mėnesio), aš apie tai paskelbsiu, taip pat, kur ir kaip kreiptis. Paskelbsiu ir kokius anksčiau išleistus numerius dar galima bus įsigyti (daugumos anksčiau išleistų numerių pardavimui jau nebėra), kartu, kam reikės, išsiųsiu ir juos. Beje, esu paskaičiavęs, kad bent po kelis egzempliorius, bent vienas kitas šio leidinio numeris yra patekę į virš 30 pasaulio šalių (juo labiausiai domisi šaškių kompozicijos mėgėjai, bet ne tik jie), šiaip, apie pusę tiražo eina į užsienį (kitas dalykas, kad parduodama nedaug - didesnė tiražo dalis dovanojama autoriams ir pan.)
Ačiū Jums, kad domitės.
Pagarbiai,
Algimantas Kačiuška
Algimantas
 
Posts: 1438
Joined: Thu 2007 Nov 22, 23:26

PreviousNext

Return to Istorija

Who is online

Users browsing this forum: No registered users and 4 guests